در این بخش میخواهیم بصورت مختصر و مفید تمام اصطلاحات مربوط به سیستم  دوربین مداربسته را توضیح دهیم. آشنایی با مفاهیم و  اصطلاحات دوربین مدار بسته میزان توانایی و فهم کسانی که با این نوع سیستم ها سرو کار دارند را بالا می برد. همین امر نیز طراحی و برآورد یک سیستم مدار بسته، عیب یابی و رفع مشکلات سیستم دوربین مداربسته را آسان تر می نماید.

سیستم نمایش مداربسته (CCTV) : این عبارت برگرفته از نام (closed circuit TV) می باشد. به این معنا که تصویر در این حالت از یک سیکل و مدار بسته به تعداد محدودی نمایشگر انتقال می یابد و همانند تصاویر ماهواره ای و دیجیتالی، دسترسی به تصاویر، آزاد نیست.

 

مفاهیم دوربین مداربسته

مفاهیم دوربین مداربسته

سی سی دی (CCD): دستگاه پیوند دهنده بار (Charge Coupled Device) یا همان سی سی دی، یک نوع سنسور تصویر می باشد که از نیمه هادی فوتوسلی (نمیه هادی که با تابش نورآفتاب به سطح آن، الکترون از باند ظرفیت به باند رسانش انتقال می یابد) تشکیل شده است.

 

ccd

CMOS: این عبارت برگرفته از کلمه (Complementary Metal Oxide Semiconductor) به معنای نیمه هادی اکسید فلزی مکمل می باشد و نوعی دیگر از سنسور تصویر می باشد که برای تشخیص نور و ایجاد تصویر در دوربین بکار برده می شود. این نوع سنسور نسبت به سنسور CCD به جریان کمتری نیاز دارد و  ابعاد بزرگتری دارد.

سنسور تصویر CMOS

سنسور تصویر CMOS

CIF: این اصطلاح برگرفته از عبارت (Common Intermediate Format) است که به معنای فرمت مشترک میانی است. به عبارتی دیگر استانداردی است که سایز تصاویر (عرض و طول تصویر) را برحسب پیکسل بیان میکند. یک تصویر CIF برحسب پیکسل دارای ابعاد واقعی ۲۸۸×۳۵۲ پیکسل می باشد.

QCIF: تصویری با چنین فرمتی دارای ابعادی با یک چهارم ابعاد یک تصویر CIF می باشد.

Angle of View (زاویه دید): اندازه گیری زاویه ای میدان دید یک لنز روی قطر تصویر که برحسب درجه و یا رادیان بیان می شود. گاها زاویای دید افقی و عمودی تصویر نیز گفته می شوند.

زاویه دید دوربین

زاویه دید دوربین

bandwidth (پهنای باند): این عبارت بیانگر اندازه ظرفیت کانال ارتباطی می باشد. هرچه پهنای باند بزرگتر باشد مقدار اطلاعات بیشتری قابل انتقال است.

Day/Night Camera (دوربین دید در شب): دوربینی که در محیط با نور مرئی تصاویر رنگی و در محیط با نور مادون قرمز تصاویر سیاه سفید را ایجاد میکند.

Digital Video Recorder (DVR): یک دستگاه ضبط تصاویر که سیگنال آنالوگ را دریافت و بصورت دیجیتال آن را نمایش و ذخیره می نماید.

Field of View (میدان دید): میدان دید (FOV) سایز محیطی را بیان می کند که هنگام نگاه از دهنه وسیله اپتیکی به محیط بیرون قابل مشاده است.

Focus: فرایند تنظیم فاصله مابین لنز دوربین و صفحه کانونی لنز دوربین بگونه ای که جسم مورد نظر بزرگتر و تیزتر نمایش داده شود.

Infrared (امواج مادون فرمز): امواج (IR) ناحیه ای از طیف امواج الکترومغناطیسی است که در ناحیه نزدیک به امواج قرمز قرار دارد و به سختی قابل مشاهده می باشد. طول موج این طیف در محدوده ۷۵۰ تا ۱۲۰۰ نانومتر قرار میگیرد.

Infrared Illuminator: یک منبع تولید نور مادون قرمز است که بصورت آرایه ی لامپی و یا بصورت لامپهای ال ایدی پاور در اطراف لنز دوربین قرار میگیرد.

Iris: مکانیسمی فیزیکی در دوربین مدار بسته می باشد که با بازوبسته شدن آن، دهنه دوربین و به دنبال آن سایز تصویر تغییر می کند.

Lens: یک قطعه فیزیکی است که روی آی سی تصویر قرار میگیرد تا امواج نوری را دریافت و با شکست آن امواج، آنها را روی آی سی تصویر انتقال دهد.

لنز دوربین مداربسته

لنز دوربین مداربسته

Local Area Network: شبکه محلی (LAN) یک پیکربندی شبکه ای است  که برای اتصال کامپیوترها و دستگاه های جانبی در نزدیکی یکدیگر برای به اشتراک گذاری منابع (مانند پرونده ها ،برنامه ها ،  چاپگرها و …) بکار می روند.

Lux: واحد اصلی روشنایی که برابر یک لومن در متر مکعب می باشد.

Network Video Recorder: دستگاه ضبط تصاویر تحت شبکه (NVR) براساس یک  برنامه نرم افزاری تصاویر انتقالی از یک سیستم مدار بسته تحت شبکه به دستگاه ذخیره سازی رو ضبط میکند

PAL (Phase Alternating Line): یک استاندارد سیگنال ویدیویی است که در خارج از کشور امریکا  استفاده می شود. این استاندارد به خط توزیع برق ۵۰ هرتز نیاز دارد.

Pin-Hole Lens: یک لنز کوچک با فاصله کانونی ثابت که اغلب بعنوان دوربین مخفی استفاده می شود.

Pexel: پیکسل کوچکترین جزء یک تصویرمی باشد. وضوح فیلم مانیتور متناسب با تعداد پیکسل هایی است که در تولید نمایش مورد استفاده قرار میگیرد.

Resolution: عبارت رزولوشن به سطحی از جزییات تصویر که توسط حسگرویا دوربین ایجاد میشود و یا توسط یک مانیتور تصویر نمایش داده میشود اطلاق میشود. رزولوشن به مشخصات عمودی، افقی و رنگ تصاویر در جزییات یک تصویر اطلاق می شود.

Sensitivity: حساسیت مرتبط است با کمترین مقدار نور مورد نیاز جهت ایجاد یک تصویر با کیفیت. تصاویر گرفته شده در وضوح بالا به نور بیشتری نیاز دارند.

Signal to Noise Ratio (SNR): یک ویژیگی کاربردی از توانایی دوربین در تولید تصاویر تمیز و واضح را بیان می کند که برحسب دسی بل (dB) بیان می شود که هرچه این کمیت بالاتر باشد مقدار تمیزی تصویر بیشتر است.

Thermal Camera: دوربینی که از تابش حرارتی (IR) ساطع شده از اشیا تصویری ایجاد می کند. انرژی تابش شده از اجسام به درجه حرارت اجسام بستگی دارد و به صورت رنگهای مختلف یا سایه های خاکستری نمایش داده می شود.

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر